Terpeny w konopiach - poznaj ich właściwości!

Coraz większa świadomość środowisk naukowych i ogółu społeczeństwa co do pozytywnych aspektów użytkowania konopi indyjskiej zwiększa się z każdym rokiem. Jednakże kto zastanawiał się, co odpowiada za tak charakterystyczny zapach marihuany, jej kolor a także smak, będący unikatowym elementem konsumpcji marihuany? W końcu medyczna marihuana może być podawana w różnego rodzaju formach, od zwykłego palenia, poprzez waporyzatory, kończąc na dodawaniu suszu konopnego do sałatek, lub ciastek.

Za te elementy, a także za niektóre niezwykłe właściwości medycznej marihuany i jej ogólne zastosowanie terapeutyczne odpowiadają terpeny, o których dziś porozmawiamy.

Terpeny konopne

Terpeny znane są ludzkości od wielu lat, jednakże dopiero XXI wiek przyniósł nam wiele dowodów na ich czynny udział w zastosowaniach medycznych marihuany. Sama nazwa „terpen” pochodzi od terpentyny, czyli aktywnego składnika żywic drzew iglastych. Terpeny to związki chemiczne występujące w wielu roślinach na świecie, także w konopiach. To one odpowiadają za doskonały aromat i oryginalny smak cynamonu, intensywność imbiru, a także nieskazitelne doznania podczas stosowania olejków eterycznych. W konopiach terpeny odpowiadają za unikatowy zapach kwitnących kwiatów marihuany, a także za jej smak i egzotyczny kolor.

Terpeny zbudowane są z węglowodorowego pięcioatomowego szkieletu, zawierającego w sobie izopren. Same terpeny dzielą się na terpeny łańcuchowe i pierścieniowe, dzielone są ze względu na różnorakie wielkości cząsteczek znajdujących się w ich budowie.

Podział terpenów występujących w konopiach

Marihuana to jedna z nielicznych roślin, która w swoim składzie posiada zdumiewająco bogatą ilość terpenów. Podobne w swej budowie do kannabinoidów na stałe zagościły w jej strukturze, naukowcy i specjaliści z całego świata wyróżniają ponad sto różnego rodzaju terpenów znajdujących się w konopiach. Najważniejszymi z nich, ze względu na swoje walory terapeutyczne są z pewnością:

  • Alfa-Pinen – znajdujący się także w igłach sosny, rozmarynie i bazylii odpowiada za zwiększone skupienie poprzez interakcje z THC, medyczne właściwości pinenu z powodzeniem używane są w leczeniu astmy, przewlekłych bólów czy redukcji napadów lęku.
  • Mircen – Antyoksydant z powodzeniem używany w walce z bezsennością, czy bólem. Terpen znajdujący się także w mango czy popularnym na naszych stołach tymianku znany jest ze swojego ziemistego, ziołowego aromatu.
  • Limonen – Cytrusowy aromat limonenu to bezsprzecznie atut tego ciekawego terpenu, który posiada właściwości odstresowujące, polepszające nastrój a także kurujące napady lęku, czy zaburzenia depresyjne. Limonen znajduje się w większości cytrusów i mięcie.
  • Beta-Kariofilen – Ostry, wyrazisty zapach. Kariofilen odpowiada za redukcję nadmiernego poziomu stresu w organizmie, a także za redukcję napadów lękowych i depresyjnych.
  • Linalol – Polepszający ogólny nastrój, terpen ten działa sedacyjnie na OUN, z powodzeniem używany w medycynie jako lek przeciwdepresyjny, pomagający w walce z bezsennością a także chorobą neurodegeneracyjną. Oprócz konopi znalazł swoje miejsce także w urzekającej swoim kolorem i właściwościom lawendzie.
  • Terpinol – Sedacyjny antyoksydant mający relaksujące działanie na ludzki organizm. Posiadający herbaciany aromat terpinol znajduje się w jabłkach, gałce muszkatołowej i drzewach herbacianych. Jego największą zaletą jest jednak działanie antybakteryjne i przeciwrakowe.

Magia Terpenów

Terpeny znane głównie ze swoich wyrazistych walorów smakowych, zapachowych i kolorystycznych posiadają szereg zalet terapeutycznych, które powinny zostać poznane przez szersze grono społeczeństwa. Naukowcy sugerują, iż ogólna ilość terpenów w przyrodzie wynosi ponad 20 tysięcy różnego rodzaju związków terpenowych, pomagających roślinom przetrwać w niegościnnych środowiskach.

Jednak tylko medyczna marihuana z powodzeniem używa zawartych w sobie terpenów do terapeutycznego użytku, oddając w nasze ręce potężne narzędzia mogące zdziałać wiele pozytywu dla naszego przyszłego zdrowia.