Fakty i mity o wpływie marihuany na zdrowie

Marihuana w medycynie ludowej – fakt

Marihuana znana jest ludzkości od tysięcy lat. W medycynie ludowej wykorzystywano ją jako naturalny środek łagodzący dolegliwości bólowe, Ponadto wykorzystywano ją w celu eliminowania owrzodzeń, oparzeń i innych uszkodzeń skórnych. Kwiaty konopi wykorzystywano także jako środek przeciwzapalny. W starożytnych Indiach i Chinach nasiona konopi stosowano jako lekarstwo na zaburzenia układu pokarmowego. Stosowano je także jako środek odrobaczający. Już wtedy wytwarzano olej z konopi, którym poprawiano stan i kondycję włosów. W tym samym czasie z nasion marihuany sporządzano napój alkoholowy stosowany w celu łagodzenia ostrych bólów głowy i problemów ze snem.

Marihuana dobra na wszystko – mit

Jak dotąd, nikt nie wymyślił panaceum likwidującego wszelkie dolegliwości i dającego człowiekowi dobre zdrowie i samopoczucie. Jeśli czytasz, że marihuana jest czymś takim, to wiedz, że to mit. Nieprawdą jest, że regularne korzystanie z marihuany daje długowieczność, dobrą kondycję, wygląd i zdrowie. Marihuana w postaci rekreacyjnej bardziej szkodzi zdrowiu niż pomaga. U części użytkowników wywołuje psychiczne uzależnienie, z którego wyzwolić się bardzo trudno. Palenie marihuany daje czasową zmianę nastroju na dużo lepszy, ale do płuc dostaje się wówczas nie mniej szkodliwych substancji niż podczas palenia papierosów.

Marihuana łagodzi ból – fakt

Marihuana łagodzi ból i to nie ten zwyczajny, z którym ma do czynienia każdy z nas, ale ten przewlekły, który jest uciążliwym i utrudniającym życie objawem wielu ciężkich i nieuleczalnych schorzeń. Związkiem chemicznym obecnym w konopiach i działającym na przewodzenie bodźców bólowych jest cannabidiol CBD. Pacjentom z chronicznym bólem podaje się preparaty konopne o wysokiej zawartości tego składnika. Jest to olej konopny, kapsułki i pasty. Przeciwbólowe właściwości marihuany wykorzystuje się w chorobach terminalnych, a także w migrenie, stwardnieniu rozsianym, fibromialgii i w chorobach reumatycznych. Wielu pacjentów twierdzi, że preparaty konopne są lepszym lekarstwem na ból niż syntetyczne leki, takie jak morfina. Leki takie eliminują ból, ale dają niepożądane objawy uboczne.

Czy nasiona konopi są sposobem na piękną skórę?